Raport z działań fundacji 2022
Kończy się kolejny siódmy już rok naszej działalności - wypada zatem złożyć raport z działań fundacji.
Co zatem zrobiliśmy, na co poszły Wasze datki?
Dla naszej fundacji był to znów rok bardzo trudny – ciągle borykaliśmy się jeszcze z po-covidowym dołkiem finansowym.
Wiosna upłynęła nam pod znakiem pomocy uchodźcom. Wprawdzie działania takie nie mieszczą się w zakresie zadań statutowych fundacji – ale wobec nagłej potrzeby uznaliśmy że po prostu trzeba działać. Przyjaciele fundacji zaangażowali się jako wolontariusze. Ponadto pośredniczyliśmy w transporcie i przekazywaniu pomocy rzeczowej oraz dokonywaliśmy z kieszeni własnej zakupu różnych potrzebnych artykułów.
U progu lata opublikowaliśmy tylko jedną książkę – debiutancki zbiórek opowiadań Krystiana Dobrowolskiego pt. „Stefan Strach”. Prace uczestników V edycji konkursu „u nas za stodołą” (2021) były niestety na tyle nieliczne że zdecydowaliśmy się opublikować je dopiero w przyszłości - wraz z pracami uczestników VI edycji (2023).
Późną wiosną udało się zdobyć ciekawy materiał o znacznej wartości historycznej – pozostałości archiwum gospodarczego Franciszka hr. Poletyły z Wojsławic. Na szczęście właściciel zbioru zgodził się sprzedać posiadane walory partiami. Z braku środków na koncie fundacji wykorzystać musieliśmy oszczędności A.Pilipiuka. Wśród około 600 różnych dokumentów znajduje się szereg weksli, umowy, pozostałości ksiąg rachunkowych, pokwitowania podatkowe i kwity potwierdzające ubezpieczenie budynków folwarcznych. Jest to materiał na fajną pracę magisterską z historii gospodarczej wsi polskiej przełomu wieków. Najciekawsze egzemplarze jakoś wyeksponujemy w powstającym muzeum.
W czerwcu
Konwent miłośników fantastyki Pyrcon odbywający się w Poznaniu był okazją do zaprezentowania działań fundacji, pokazaliśmy nasze publikacje, oraz co tu ukrywać – prosiliśmy o wsparcie… Na stoisku można było zdobyć fajne gadgety – w zamian za datki do puszek – na fundację, lub za pośrednictwem portalu – na budowę muzeum.
28 czerwca Książnica Zamojska zaprosiła nas na targi regionalnej książki i turystyki na Roztoczu. Była okazja zaprezentować nasze publikacje i nawiązać kontakty z podobnymi regionalistami.
W lipcu
Dzięki pomocy naszych Wolontariuszy, wydawnictwa Fabryka Słów i Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Wojsławicach zdołaliśmy ogarnąć kolejną edycję Dni Jakuba Wędrowycza. Impreza miała być ciut skromniejsza – ale dzięki ciężkiej pracy Organizatorów i pomocy naszych Przyjaciół wyszła naprawdę doskonale. Jacek Komuda zorganizował nam przedpremierowy pokaz filmu „Diabeł Łańcucki”.
Imprezę uświetniły bractwa rekonstrukcyjne Banici Zamojscy, Chorągiew Wojska Staropolskiego Ziemi Lubelskiej, oraz Chorągiew Zamku w Zawieprzycach, które obok kościoła zainscenizowały potyczkę wojsk polskich ze Szwedami. Można było też posłuchać prelekcji podróżniczej p. Przemysława Kossakowskiego, dowiedzieć się czegoś o architekturze miejsc nawiedzonych (w tematykę wprowadzał nas p. Piotr Wiśniewski) , oraz sprawdzić jak to jest być kowalem. Wśród zaproszonych gości wypada wymienić naszego wieloletniego przyjaciela Andrzeja Łaskiego, przybyli też Michał Gołkowski, oraz początkujący pisarze Daniel Mróz i Alicja Janusz. Na imprezie jako gość specjalny incognito pojawił się też Jarosław Grzędowicz.
W sierpniu
Pomagaliśmy fundacji Il Vento w organizacji II edycji Festiwalu im. Leopolda hr. Poletyły w Krasnymstawie. (13-18 sierpnia). Festiwal uświetniły 4 koncerty muzyki barokowej i klasycznej wykonywane na instrumentach z epoki lub ich wiernych replikach. Pustki w kasie wykluczyły zaangażowanie finansowe, ale koncertom towarzyszyła wystawa zdjęć z Wojsławic wykonanych w latach 1940-41 przez śp. Janusza Przybylskiego, a Andrzej Pilipiuk wygłosił prelekcję.
28 sierpnia fundacja zaprezentowała się na Dożynkach Gminnych w Wojsławicach.
We wrześniu
Wizyta M.Farfosa na Śląsku stała się okazją do przetransportowania części zbiorów z Krakowa do Wojsławic. W drogę na miejsce przeznaczenia wyruszyło kolejnych kilkanaście pudeł z eksponatami dla przyszłego muzeum.
W listopadzie
Fundacja zaprezentowała się na konwencie Star Fest w Lublinie. Kontynuowaliśmy zbiórkę funduszy i prace przy budowie Domu Jakuba Wędrowycza – planujemy otwarcie techniczne w lipcu 2023.
W grudniu:
Grudzień był okazją do zaprezentowania dokonań fundacji na Targach Fantastyki w Warszawie. Rok zamykamy publikacją ważnej i oczekiwanej książki regionalistycznej „Siejba Udrycka”.
W skrócie:
Pomogliśmy uchodźcom
Gromadziliśmy eksponaty
Zdobyliśmy cenne archiwalia
Wydaliśmy dwie nowe książki
Kontynuowaliśmy budowę Muzeum
Pokazaliśmy naszą wystawę w Krasnymstawie
Zorganizowaliśmy dużą imprezę dla naszej fantastycznej braci
Pomogliśmy przy organizacji pięknego festiwalu muzyki dworskiej
A na co dzień - śledźcie nas na facebooku.
Z pozdrowieniami
Andrzej Pilipiuk, Marek Farfos.