Sprawozdanie z działalności 2023
Sprawozdanie z działalności 2023
Kwiecień
15 IV wzięliśmy udział w Warszawskich Targach Fantastyki.
Czerwiec
3 VI Wzięliśmy udział w Giełdzie Książki Regionalnej w Zamościu. Była to znakomita okazja by nie tylko zaprezentować nasz dorobek ale też nawiązać nowe kontakty z regionalistami działającymi na terenie Lubelszczyzny.
17-19 VI Odwiedziliśmy konwent miłośników Fantastyki Pyrkon w Poznaniu.
Lipiec
15 VII Fundacja Fundacja "Ku Przeszłości" i Książnica Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyskiego na Rynku Wodnym w Zamościu ogłosiły wyniki VI edycji konkursu U nas za stodołą
II miejce -Przemysław Tatarowicz
III miejsce -Kosma Woźniarski
III miejsce Maksym Bondarenko
Prace wyróżnione
-Paweł Skibiński
-Michał Gosk
-Andrzej Gwoździk
-Mateusz Romański
-Klaudia Wichlaj
21-23 VII Odbyła się kolejna edycja Dni Jakuba Wędrowycza. W tym roku odwiedzili nas Przemysław Kossakowski, Andrzej Łaski, Jarosław Grzędowicz, Stefan Darda, Piotr Wiśniewski, oraz młodsi starzem autorzy: Alicja Janusz i Jakub Piesta.
Imprezę uświetniły prelekcje, kiermasz wydawnictw i wyrobów regionalnych, warsztaty kowalskie prowadzone przez p.Jakuba Pędowskiego („Kuźnia na Bagnisku”) oraz rekonstrukcja historyczna – potyczka Polaków ze Szwedami w obronie kościoła w Wojsławicach w wykonaniu Towarzystwa Szabli i Miecza (z przyjaciółmi).
Sierpień-Wrzesień-Październik
Prowadziliśmy intensywne prace nad budową naszego Muzeum – Domu Jakuba Wędrowycza. W tym czasie wykonano m.in. budowę ekologicznej oczyszczalni ścieków, instalację elektryczną, założono parapety, wykonano tynki, zakupiono płytki posadzkowe i drzwi wewnętrzne, powstała część ścianek działowych na poddaszu.
Na potrzeby ekspozycji zbiorów fundacji przeznaczony będzie parter obiektu – ok 200 m2. Budowa nie jest finansowana ze środków fundacji.
*
Październik
7 X Odbyła się kolejna edycja Festiwalu Historii Alternatywnych w Zabrzu. Jak co roku skorzystaliśmy z okazji by zaprezentować nasze działania w środowisku miłośników fantastyki, regionalistów i historyków. https://m.facebook.com/alterhist
10 X. Dni Jakuba Wędrowycza w Wojsławicach, organizowane przez Fundację "Ku Przeszłości", zdobyły wyróżnienie w kategorii Najlepszy Produkt Turystyczny 2023 w województwie lubelskim. Marek Farfos jako główny organizator wydarzenia odebrał dyplom honorowy.
20-22 X. Zaprezentowaliśmy się na konwencie Star Fest w Lublinie. Uczestnicy wsparli skromnymi datkami naszą działalność, wpłacano także za pośrednictwem portalu zrzutka.pl na budowę Domu Wędrowycza. Na stoisku można było zapoznać się z naszymi publikacjami, porozmawiać oraz wzbogacić kolekcję o gadgety i książki z autografami. Pokazywaliśmy dokumentację zdjęciowa z przebiegu budowy muzeum oraz około setki fotografii najciekawszych eksponatów z naszej kolekcji.
*
Listopad – Grudzień.
W listopadzie i grudniu Marek Farfos w imieniu naszej fundacji pomagał fundacji Il Vento przy organizacji III edycji Festiwalu im. Leopolda hr. Poletyły w Krasnymstawie. Z przyczyn finansowych program tegoroczny okrojony został do dwu koncertów muzyki dawnej które odbyły się w dawnym refektarzu na terenie Muzeum Regionalnego. https://www.facebook.com/FestiwalMuzycznyKrasnystaw/
Grudzień.
Przygotowano do publikacji pracę „Dzieje pewnego kontraktu”
*
Prace badawcze 2023r.:
Andrzej Pilipiuk prowadził kwerendę źródeł dotyczących dziejów Wojsławic. W jej toku udało się ustalić garść istotnych faktów z historii naszej gminy.
XVIII wiek.
Ustalono garść szczegółów dotyczących cerkwi grekokatolickich św. Eliasza, św. Onufrego i św. Paraksedy w Wojsławicach. Natrafiono na wzmiankę o istnieniu w naszej osadzie nieznanej dotąd - czwartej świątyni obrządków wschodnich – pod wezwaniem święta Pokrowy. Zgromadzono materiały drukowane rzucające więcej światła na funkcjonowanie lokalnych struktur kościoła grekokatolickiego.
XIX wiek
-Próbowano ustalić czy Fryderyk Chopin odwiedził Wojsławice latem 1830r. Mimo bardzo mocnych poszlak nadal brak rozstrzygającego dowodu.
Powstanie Styczniowe:
-Na podstawie pieczęci znalezionych przy zabitym oficerze w toku długotrwałej żmudnej kwerendy ustalono że dowódcą oddziału powstańczego rozbitego przez Rosjan na polach wsi Wygnańce w 1864r. był Kazimierz Krysiński. (ocalał z potyczki). (lista zidentyfikowanych ofiar starcia była nam już znana dzięki badaniom p.Jacka Poletyły).
-Częściowo zrekonstruowano popowstaniowe dzieje majora Mikołaja Rokitnickiego – dowódcy oddziału walczącego w okolicy Wojsławic osiadłego następnie w Mołdawii.
I Wojna św.
-Ustalono listę oddziałów carskich walczących na naszej ziemi w lipcu 1915r.
-Ustalono personalia carskiego pułkownika poległego pod Wojsławicami.
-Ustalono personalia trzech żołnierzy carskich odznaczonych za bohaterstwo w tej bitwie.
Okres odzyskiwania niepodległości
Otrzymaliśmy od p. zbiór niezwykle ciekawych informacji personalnych o osobach powiązanych z Wojsławicami a ubiegających się o odznaczenia państwowe II RP.
II Wojna św.
-Ustalono personalia i krótkie biogramy 5 policjantów związanych z Wojsławicami zamordowanych w 1940r. przez NKWD w Kalininie (obecne Twer) i pochowanych w Miednoje.
Dwaj pochodzili z naszej gminy, trzej służyli na posterunku w Wojsławicach w 1939-tym.
W planach jest ufundowanie głazu lub tablicy poświęconej ich pamięci...
*
Zakończono opisywanie zbioru ok 180 fotografii wykonanych przez Janusza Przybylskiego w Wojsławicach i okolicy (lata 1940-41). Zbiór będzie zreprodukowany w postaci albumu.
*
Trwają prace koncepcyjne nad stworzeniem nowej obszernej monografii historycznej naszej osady. Planowana data publikacji – jesień/zima 2025r.