Nasze publikacje

pub1

Andrzej Pilipiuk (red).

„Wojsławice: Skarby naszej pamięci” 2012

Pierwszy album monograficzny będący próbą całościowego opisu obiektów zabytkowych miasteczka Wojsławice, wraz z zarysem historii osady. Publikację wzbogaciło przeszło 200 fotografii archiwalnych oraz zdjęcia artefaktów związanych z jej przeszłością.

pub2

Zofia Sulikowska „Zielony wygon” 2013

Publikacja zawiera teksty wierszy i pieśni wykonywanych przez Zofię Sulikowską – pieśniarkę zamieszkałą przy ul Grabowieckiej. Zbiór zawiera zarówno znane pieśni ludowe (często w wersjach lokalnych - nie notowanych wcześniej przez etnografów) jak również kompozycje własne pani Zofii.

pub3

Tadeusz Pilipiuk

„Zmęczone zegary” 2013

Wybór wierszy, prozy i ocalałych fragmentów powieści „Włóczęgi” autorstwa pochodzącego z Wojsławic Tadeusza Pilipiuka – opublikowany z papierów pośmiertnych. Interesująca próba artystycznego przetworzenia rzeczywistości Polski Ludowej przełomu lat 50-tych i 60-tych.

pub4

Zofia Joszt

„Wierszyki babci Zosi” 2015

Wybór wierszy pochodzącej z Wojsławic Zofii Rotter-Joszt wnuczki naszego aptekarza. Wierszyki stanowią próbę artystycznego ujęcia rzeczywistości Polski w pierwszej dekadzie XX wieku. Niektóre poświęcone są zagadnieniom przemijania, starości, upływającego czasu…  

pub5

Andrzej Pilipiuk, Marek Farfos

„U świętego Michała w Wojsławicach” 2016

Album monograficzny poświęcony kościołowi parafialnemu w Wojsławicach oraz jego otoczeniu (szpital-organistówka, stara plebania, dzwonnica). Publikacja streszcza dzieje kościoła i parafii, zawiera fotografie zabytków zdobiących naszą świątynię wraz z opisem oraz zdjęcia archiwalne dokumentujące jej dzieje na przestrzeni XX wieku.      

pub6

Gabriela Swatek

„Na tropie marzeń”  2016

Tomik poezji młodej poetki – uczennicy szkoły w Wojsławicach. Publikacja zostałą wysoko oceniona i przyczyniła się do przyznania Autorce stypendium poetyckiego im. Jarka Zielińskiego. 

pub7

Zofia Joszt

„Dziwnie się plecie na tym bożym świecie” 2017

Wspomnienia pani Zofii Joszt z pobytu w majątku Dąbrowa (gmina Uchanie) oraz w Wojsławicach. Obejmują okres od pierwszych dni Września 1939 do roku 1943. Opis wojny i okupacji widzianych oczyma dziecka – autorka w chwili przybycia w nasze strony miała 11 lat. Na kartach wspomnień znajdziemy epizody z życia mieszkańców kamieniczki mieszczącej na parterze aptekę głównie małżeństwa nauczycieli p.Piwińskich oraz rodziny aptekarza p.Kuklińskiego. Ksiązka zwiera tez opis deportacji wojsławickich Żydów do obozu zagłady.

pub8

Andrzej Pilipiuk

„Spacer po Wojsławicach” 2017

Pierwszy od końca lat 70-tych przewodnik po naszej osadzie zawierający opisy najciekawszych zabytków oraz zarys historii naszej ziemi.

pub9

Zenobiusz Badach

„Rozmowy z przeszłością” 2018

Jest to zbiór wierszy wieloletniego mieszkańca naszej osady – próba poetyckiego rozrachunku z mijającymi czasami. 

pub10

Zofia Joszt

„Babci Zosi wierszyki wtóre” 2019

Wiersze powstały w latach 2015-2018 jako spontaniczna reakcja na dojście do władzy zjednoczonej prawicy - charakteryzuje je bardzo jednostronna wizja rzeczywistości oparta na lekturze Gazety Wyborczej i oglądaniu stacji TVN. Skutkiem tego ich wartość zarówno faktograficzna jak i poetycka jest bardzo dyskusyjna.

pub11

Róża Gwarda (red.)

„34 niepokorne myśli” 2019

Wybór poezji i prozy mieszkańców Wojsławic dokonany przez Nauczycielkę zaangażowaną w krzewienie historii i kultury. Ciekawa antologia będąca próbą zebrania rozporoszonych dotąd dokonań artystycznych różnych ludzi.

pub12

„U nas za stodołą”

Zbiór 3 antologii – zawierających teksty nagrodzone lub wyróżnione w edycjach II, III i IV naszego konkursu. (lata 2018-2020) Interesujący zestaw opowiadań bardzo różnych Autorów. Teksty zaliczają się do ogólnie pojmowanej fantastyki i horroru a inspirowane są swojską rzeczywistością polskiej wsi.

pub13

Andrzej Pilipiuk

„Anegdoty wojsławickie” 2020

Zbiór historii i anegdot z naszej gminy zasłyszanych na przestrzeni wielu lat. Historie zarówno ważne jak i nie ważne, istotne dla badaczy naszej przeszłości i zupełnie humorystyczne. Próba zanotowania tradycji mówionej.

pub14

Andrzej Pilipiuk, Marek Farfos

 „Zapukała historia do drzwi naszych” 2020

Wybór fragmentów wspomnień powstańców i żołnierzy którzy odwiedzili Wojsławice podczas walk i służby w armii. Obejmuje okres od powstania listopadowego do lata 1920 roku.

pub15

Piotr S. Wiśniewski

„Zbieszczadzeni” 2020

Zbiór znakomitych opowiadań i mikropowieści fantastycznych (czasem z nutką horroru) inspirowanych historią, teraźniejszością i folklorem Bieszczad. Ciekawi bohaterowie, niebanalne rozwiązania fabularne, fascynujące opisy miejsc i wydarzeń. Autor był trzykrotnie laureatem konkursu „U nas za stodołą”.

pub16

Barbara Dużyńska i Adam Mazurek

„Łańcuszek pokoleń; kropla dziejów” 2021

Zapis historii rodziny żyjącej w kolonii Wisłowiec (okolica Zamościa) ukazujące tragiczne zderzenie ludzkich marzeń z potęgą totalitaryzmów XX wieku. Książka wybitna, z głębokim przesłaniem humanistycznym ukazująca przez pryzmat historii niezwykły hart ducha minionych pokoleń. Niezwykła publikacja regionalistyczna – warta polecenia badaczom naszych dziejów.

pub17

Krystian Dobrowolski

„Stefan Strach” 2022

Zbiór opowiadań z pogranicza fantasy i horroru opisujących zabawne perypetie i erotyczne przygody ożywionego stracha na wróble. W tle polska prowincja – opisana z wdziękiem i satyrycznym zacięciem.  

pub18

Barbara Dużyńska

Siejba Udrycka 2022

Książka będąca próbą opisu historii powstania zrębów polskiego szkolnictwa w Udryczach i okolicy. Ukazuje determinację ludzi dla których edukacja dzieci stanowiła ważny wkład w budowę odrodzonego kraju. Zawiera reprodukcje wielu ciekawych dokumentów.